Czy można mieć więcej pieniędzy bez oszczędzania?
Budżet domowy to skuteczny sposób na takie wykorzystanie naszych pieniędzy, w którym to my decydujemy na co chcemy je wydać, ile chcemy przeznaczyć na bieżącą konsumpcję, a ile, przykładowo inwestować. Do momentu, w którym my weźmiemy odpowiedzialność za nasze finanse to nasze emocje, chwilowe impulsy czy irytujące reklamy wydają nasze pieniądze, a nie my. Kupujemy coraz większe ilość rzeczy bez przemyślenia czy faktycznie ich potrzebujemy i czy aby w naszej szafie nie leżą już dwie podobne. Dzięki prowadzeniu budżetu stajemy się bardziej świadomi swoich potrzeb, mniej podatni na manipulacje ze strony reklam czy stylu życia narzucanego nam przez media i różnego rodzaju gwiazdy mediów społecznościowych.
Dzięki budżetowi możemy osiągnąć nasze cele finansowe (np. stworzenie poduszki finansowej, inwestycje, dochód pasywny, wyższy standard życia), a nie ciągle zastanawiać się gdzie podziały się nasze pieniądze.
W budżecie w żadnym wypadku nie chodzi o oszczędzanie, nie zachęcamy cię do tego, a nawet idziemy krok dalej- nie oszczędzaj w ogóle. Chodzi o racjonalne gospodarowanie pieniędzmi, a także o docelowe uzyskanie bezpieczeństwa finansowego, które jest niesamowicie ważne w zapewnieniu nam spokoju, ogólnego poczucia bezpieczeństwa oraz pozytywnie wpływa na jakość naszego życia.
Z jednej strony nie ma takich pieniędzy, których nie da się pochopnie wydać, ale także nie ma takich pieniędzy, z których nie da się, nawet krok po kroku, budować poduszki finansowej oraz przyszłych inwestycji.
Założenie budżetu domowego pomaga dokładnie określić ile właściwie zarabiamy, na co właściwie wydajemy i czy to jest zgodne z tym jakie są nasze plany i jak chcemy żyć.
W budżet domowy warto zaangażować całą rodzinę, wszystkich którzy są jego częścią, rozmawiać o nim otwarcie i spokojnie, przedstawiać plany i założenia, dyskutować i modyfikować go.
Budżet domowy pomoże ci również dostrzec i zmodyfikować twoje nawyki. Za jego pomocą można zaobserwować powtarzające się czynności, które dotychczas mogły uchodzić naszej uwadze. Jeżeli zauważamy u siebie taką prawidłowość możemy zastanowić się, czy dalej chcemy je powtarzać, czy jednak wolimy je zmodyfikować. Jeżeli np. kupujesz kawę na mieście i sprawia ci to szczerą przyjemność nie rezygnuj z tego, możesz spróbować robić ją w domu lub kupować ją rzadziej, ale nie zapominaj, że życie składa się także z małych przyjemności, bez których nawet wysoki stan konta nie jest aż tak przyjemny.
Zapraszamy cię do zapoznania się z darmowym materiałem, który przybliży ci, jak w trzech krokach budować swój budżet domowy. Sprawdź również materiał na temat jednej z metod zarządzania pieniędzmi- metody 6 słoików.
Zachęcamy również do odwiedzenia strefy wiedzy, w której znajdują się inne darmowe materiały do pobrania.